شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ساختاری و مطالعه مزیت نسبی بانک ملی استان سمنان از نظر جذب سپرده در مقایسه با سایر بانک ها در سطح استان

قسمتی از متن پایان نامه :

5-6 – پیشنهادهای کاربردی

با در نظر داشتن اهمیت جذب سپرده برای بانک ها بالاخص سپرده های ارزان قیمت منجمله حساب جاری که برای بانک ها ایجاد قدرت و افزایش ریسک پذیری در اعطاء تسهیلات را به دنبال دارد. ضروریست توجه و اهمیت خاصی را برای مشتریانی که متقاضی افتتاح حساب و کارکردن با این حساب هستند به وجودآورد که لازمه آن شناسایی مشتریان هدف می باشد که قرار می باشد خدمات متمایزی  به آنها اختصاص داده گردد که برای انجام این کار داشتن بانک اطلاعاتی از مشتریان کلیدی و وفادار ضروری می باشد. فاکتورهای طبقه بندی این قبیل مشتریان در حساب جاری براساس سیاست های کلی بانک تعریف می گردد که می تواند شامل مواردی همچون: میانگین مانده حساب جاری در سطح مورد نظر بانک، گردش حساب خوب، نداشتن چک برگشتی (یا رفع سوء اثر سریع از حساب که در مرکز اطلاعات بانکی بانک مرکزی به عنوان سوء سابقه ثبت نگردیده باشد)، سپرده گذاری مشتری در سایر حساب ها و منابع ارزان قیمت بانک، عدم بدهی تسهیلاتی به بانک و …. که از طرف بانک اعلام می گردد باشد.

با در نظر داشتن موراد فوق برای چنین مشتریانی، پیشنهاداتی به تبیین ذیل ارائه می گردد:

1- بانک نسبت به تامین کسری وجه چک های مشتریان اعتباری در قبال اخذ وثیقه معتبر و سهل البیع که حداقل دو برابر ارزش اعتبار تامین وجه می باشد. در قالب عقد خرید دین اقدام و به مشتری فرصت تعیین شده ای جهت تامین وجه داده گردد و سود آن در این مدت از مشتری اخذ گردد.

2- به مقصود شناسایی مشتری و ارائه خدمات متناسب به او در کلیه شعب بانک ملی پیشنهاد می گردد دسته چک ها به عنوان شناسه کاری مشتری با بانک در سه رنگ مختلف صادر گردد به عنوان مثال: دسته چک های طلایی، نقره ای و برنزی که دسته چک های طلایی برای مشتریان با اعتبار بالا، دسته چک های نقره ای برای مشتریان میانی و دسته چک برنزی برای مشتریان جدید و کم اعتبارتر صادر گردد و تعداد برگ های دسته چک برنزی 10 برگی و به همین ترتیب تا دسته چک به رنگ طلایی تا 100 برگی صادر گردد و بر این اساس از انجام کار بصورت سلیقه ای و ارتباط ای برای مشتریان خودداری بعمل آمده و کار بصورت ضابطه مند و سیستماتیک از طریق نرم افزار انجام می شود و مشتری با اطمینان خاطر می تواند متناسب با نوع رنگ دسته چک خدمات متناسب را دریافت دارد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال اصلی:

” بانک ملی استان سمنان از نظر مدل تغییر مکان – سهم، در چهار سپرده(جاری، قرض الحسنه، کوتاه مدت، بلند مدت) چه وضعیتی داشته می باشد؟

سوال فرعی:

الف) نرخ رشد سپرده های  بانک ملی استان سمنان متناسب با نرخ رشد سپرده های بانک های استان بوده می باشد؟
ب) تمرکز فعالیتهای بانک ملی استان از نظر جذب سپرده متناسب بوده می باشد؟

ج) بانک ملی استان سمنان دارای مزیت نسبی در جذب سپرده نسبت به بانک های استان می باشد؟

د) اولویت های جذب سپرده های  بانک ملی استان سمنان کدام می باشد؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید